„Baby on board” czyli jak przygotować się do podróży z dzieckiem.


dzieckosamolot1Podróż z dzieckiem to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Co zrobić, by przebiegła jak najprzyjemniej w przypadku podróżowania na pokładach samolotów? W poniższym artykule postaramy się wam przybliżyć kilka ogólnych zasad  jak przygotować się do podróży z naszą pociechą.

baby-fly

Dokumenty potrzebne podczas podróży z dzieckiem

Jeśli jesteś na etapie planowania podróży, upewnij się jakie dokumenty są niezbędne do podróży z dzieckiem samolotem i zorganizuj je najwcześniej jak to tylko możliwe. Jeśli planujesz skorzystać z międzynarodowych połączeń lotniczych, twoje dziecko będzie potrzebować paszportu. Jednym z niewielu wyjątków są obywatele Unii Europejskiej podróżujący po jej terytorium. Wiele państw rezygnuje z systemu dodawania dzieci do paszportu rodziców, i zamiast tego wymagają aby dziecko posiadało swój własny dokument. Jedną z trudności jaką może nam przysporzyć wyrobienie paszportu może być zrobienie zdjęcia niemowlakowi co jest w niektórych przypadkach nie lada sztuką.  Rodzice swoich pociech powinni pamiętać o dacie ważności paszportu, zarówno dziecka jak i swojego aby uniknąć niejednokrotnie stresujących sytuacji na kilka dni przed naszą podróżą. Warto wiedzieć, że niektóre państwa wymagają aby paszport był ważny co najmniej przez kolejne 3 lub 6 miesięcy. Jeśli rodzic podróżuje z dzieckiem sam, a dzieli prawa do wychowania z drugim rodzicem, należy przezornie wyposażyć się w list od drugiego opiekuna, zezwalający na podróż dziecka. O takie pozwolenie możemy zostać poproszenie w trakcie przesiadki lub po dotarciu do kraju docelowego.  Oczywiście sytuacja taka może się powtarzać jeśli podróżujemy przez kilka państw. W przypadku kiedy rodzic wychowuje dziecko samotnie, również powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający pokrewieństwo. Podróżowanie z cudzym dzieckiem, nawet jeśli jest pokrewieństwo, będzie wymagało pisemnej zgody rodziców oraz upoważnienia do jego opieki.

dzieckowall

„Baby on board” czyli niemowlak na pokładzie samolotu

Większość linii lotniczych ma zasadę, że dziecko musi mieć co najmniej tydzień by móc latać, ale nie jest to uogólnione dla wszystkich linii. Młode mamy powinny zaczekać od 2 do 10 dni zanim polecą samolotem, w zależności od linii lotniczych oraz rodzaju porodu. Kobiety po cesarskim cięciu muszą odczekać co najmniej 10 dni. Nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań dla latania z noworodkiem, jeśli lot nie trwa zbyt długo, dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie ma kłopotów z karmieniem, poród przebiegł bez komplikacji oraz gdy lekarz nie ma innych zastrzeżeń.

Podróż z dzieckiem tanimi liniami lotniczymi

Tanie linie lotnicze sprawiają, że latanie może być na każdą kieszeń. Warto jednak pamiętać, że niektóre zasady są inne niż u droższych przewoźników. Zacznijmy o tego, że tanie linie lotnicze często korzystają z lotnisk znacznie bardziej oddalonych od centrów miast. Podróżując z dziećmi czy też całą rodziną upewnijmy się, że dotarcie do punktu docelowego w danym kraju jest osiągalne bez większych problemów czy utrudnień. Kolejnym elementem, który może znacznie ułatwić nam korzystanie z nisko kosztowych linii jest tzw. „priority boarding” (pierwszeństwo wejścia na pokład), które jest oczywiście dodatkowo płatne. Zaletą tej usługi jest możliwość odprawa w pierwszej kolejności i zajęcie dogodnego miejsca w samolocie – szczególnie jeśli miejsca nie są wstępnie przydzielone aczkolwiek taka możliwość również istnieje ponieważ niektóre tanie linie za dodatkową opłatą oferują rezerwację miejsc.  Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć niedogodności jakimi są np. brak odpowiedniej ilości miejsc obok siebie zwłaszcza jeśli podróżujemy całą rodziną. Warto na koniec wspomnieć, iż „tani” przewoźnicy” nie wliczają w cenę biletu posiłku dla pasażera dlatego warto odpowiedni wcześniej zaopatrzyć się w zależności od długości lotu w odpowiedni prowiant dla swoich pociech jak i samego siebie.

 

Bilet lotniczy oraz miejsce w samolocie

Ogólne zasady mówią, iż dzieci poniżej 6 miesiąca życia muszą być usadowione na kolanach dorosłego, przypięte specjalnym pasem. Dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem życia mogą siedzieć w foteliku samochodowym nie mniej jednak przed takim rozwiązaniem należy skonsultować się z daną linią lotniczą aby upewnić się, że fotelik spełnia normy przewoźnika. Istnieją przypadki w niektórych liniach lotniczych gdzie nie zastosowanie fotelika może wiązać się z dopłata 10% wartości biletu dla dorosłego. Są też przewoźnicy, którzy sami zapewniają foteliki oraz specjalne pasy, inni nie pozwalają wnieść własnego fotelika w ogóle i wymagają od rodziców trzymania swoich pociech (dziecka do 2 roku życia) na kolanach. W przypadku dzieci, które osiągnęły 2-gi rok życia muszą zajmować własne miejsca w samolocie i ich bilet lotniczy dla dziecka kosztuje tyle samo co dla dorosłego, aczkolwiek niektóre linie oferują zniżki.

Sprawdź jak wygląda zniżka oraz opłaty dla dzieci w nisko kosztowych liniach lotniczychWizzair oraz Ryanair.

dziecko

Samodzielna podróż dziecka na pokładach samolotu.

Minimalny wiek dziecka podróżującego samotnie samolotem to 5 lat. Nie jest to jednak jedyne ograniczenie.  Niektóre linie lotnicze nie zgodzą się na przesiadki, lub na przewożenie dziecka ostatnim lotem w ciągu dnia lub późną porą. Należy koniecznie pamiętać o skontaktowaniu się z przewoźnikiem oraz przeczytaniu regulaminu w kwestii samotnie podróżujących dzieci. Rodzic lub prawny opiekun powinien być obecny podczas odprawy, aż do momentu przekazania dziecka przypisanemu opiekunowi. Następnie warto zaczekać aż do odlotu samolotu. Osoba-opiekun powinna się zidentyfikować przed opiekunem w celu potwierdzenia tożsamości. Dziecko zostanie odprowadzone do samolotu oraz uzyska pomoc we wszelkich formalnościach. Dziecko samo w samolocie zostanie przekazane pod opiekę załogi, która usadzi dziecko na odpowiednim miejscu oraz często (w przypadku połączeń międzynarodowych) zaopiekuje się paszportem małego podróżnika na czas trwania lotu. Po wylądowaniu, dziecko zostanie ponownie przekazane zaufanemu pracownikowi, który następnie doprowadzi je do wskazanego wcześniej opiekuna odbierającego. Wiek dzieci podróżujących samotnie z usługą opiekuna może sięgać nawet 17 roku życia. Jest to szczególnie przydatne jeśli dzieci podróżują grupą bez opiekuna (np. jako rodzeństwo) i rodzic chce się upewnić, że się nie rozdzielą. Wiek dzieci mogących latać bez opiekuna to 12-15 lat, aczkolwiek czasem wymagana może być obecność rodziców podczas odprawy w celu podpisania dokumentów zezwalających na podróż nieletniego bez opieki.

Bagaż (nie) należy się każdemu…

Dzieci, które nie mają wykupionego własnego miejsca mogą dostać własny bagaż, aczkolwiek jest to rzadkością, np. w przypadku lotów czarterowych. Większość linii lotniczych zgodzi się na przetransportowanie składanego wózka dziecięcego jako darmowy dodatek do bagażu rejestrowanego. Wózek może być używany aż do momentu wejścia na pokład samolotu, a następnie zostanie złożony, przechowany i zwrócony rodzicom po wylądowaniu. W większości samolotów znajdziemy wyznaczone miejsca na przewinięcie naszego maluszka a załoga chętnie zadba o podgrzanie butelki dla naszego małego podróżnika.

Zobacz jak wygląda to w przypadku nisko kosztowych linii lotniczych: Ryanair oraz Wizzair


Like it? Share with your friends!

0 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *