Droższe bilety w Ryanair. Podwójne przewalutowanie!

3Ryanair po cichu zmienił zasady obciążania kart debetowych. Jak prawie każda zmiana również i ta jest na niekorzyść pasażera. Mimo, że cena biletu na wylot z Polski jest podawana w PLN to… obciążenie karty jest w Euro! O sprawie jako pierwsza  poinformowała  jedna z czytelniczek forum fly4free.pl

„Kilka dni temu rezerwowałam lot z Poznania do Londynu i z powrotem, płatność przyjęta, rezerwacja potwierdzona. Dzisiaj patrzę na moje konto, a tam kwota pobrana przez Ryanair jest większa niż deklarowana. Cały proces rezerwacji wszystko podliczane było w złotówkach. Ostatecznie przy wpisaniu danych karty wyszła cena 652 zł. W mailowym potwierdzeniu przyszło też przeliczenie na euro po kursie kupna i wyszło coś ok 164 euro. Z konta natomiast pobrało 712 zł. Dlaczego? ponieważ pobrało kwotę w euro (164 Euro) a bank przeliczył to na złotówki, ale już po kursie sprzedaży…”

Przy niskich cenach biletów przewalutowanie nie jest duże. Problem zaczyna się gdy cena biletu wynosi kilkaset złotych. Prześledźmy to na przykładzie zakupu biletów z Warszawy na Majorkę. Za nasz bilet zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowejRyanair (Data wejścia w życie: 03 kwiecień 2013) powinniśmy zapłacić cenę widoczną na screenie 906,04 PLN.

ryr

Ryanair informuje w Regulaminie, że:

Taryfy, podatki, opłaty i obciążenia są płatne w walucie kraju rozpoczęcia podróży, w braku wskazania przez nas innej waluty przed terminem lub w terminie zapłaty – na przykład w związku z niemożnością wymiany waluty lokalnej. Według naszej gestii, możemy zaakceptować płatność w innej walucie.

Ryanair gwarantuje niezmienny kurs wymiany waluty w momencie dokonywania rezerwacji biletu. Jeśli nie wybierzesz kursu walutowego Ryanair, możesz zostać narażony na negatywne wahania kursów walutowych pomiędzy momentem dokonania rezerwacji a momentem, kiedy twój bank zaksięguje tę operację. W większości przypadków operacje takie są rozliczane i księgowane kilka dni po dacie dokonania rezerwacji.

W naszym przypadku krajem wylotu jest Polska, zatem powinniśmy zapłacić w PLN. Nic bardziej mylnego. Na etapie płatności, już po wpisaniu pełnego numeru karty debetowej Visa (na screenie zamazaliśmy część cyfr) otrzymujemy taki oto komunikat:

ryr1

Jeżeli wpiszemy wszystkie dane i klikniemy „kup teraz”, karta płatnicza Visa, której numer wpisaliśmy wcale nie zostanie obciążona kwotą 906,04 PLN, a 227,81 euro. Co po przewalutowaniu przez bank wyniesie aż 963,69 PLN (kurs z dnia publikacji tekstu). Tym samym za bilet zapłacimy więcej aż o 57,65 PLN!

Nie wiemy czy to błąd czy celowe działanie aby np. głębiej sięgnąć do naszej kieszeni. Radzimy Wam podczas płatności debetowymi kratami Visa kliknąć na link „więcej informacji” (obok ceny podanej w euro) i samodzielnie odznaczyć opcję, że nie zgadzamy się z kursem wymiany walut i chcemy aby karta płatnicza została obciążona w PLN.

ryr2

Zastanawiające jest to, że podwójne przewalutowanie pojawia się tylko przy płatności kartą debetową Visa. Przy wyborze np. karty kredytowej MasterCard czy Visa pokazywana jest cena wyłącznie w PLN.

ryr3

 

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>