Jak dojechać do Katowice Airport (PORADNIK)


 

katowice_airportMiędzynarodowy Port Lotniczy „Katowice Airport” położony jest około 30 kilometrów od centrum Katowic. Rocznie może z niego korzystać ponad 3,5 miliona pasażerów. Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce!

Katowice Airport >>

Katowice Airport charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami atmosferycznymi, co oznacza mniejszą niż na innych lotniskach liczbę dni uniemożliwiających lądowanie! Dziś w poradniku praktycznym opisujemy sposoby dojazdu do oraz z Portu Lotniczego.

 


DOJAZD Z KATOWIC

Podróż przez Bytom (z przesiadką) 8 zł 80 gr

Skorzystanie z autobusów linii 820, 830 i 85 Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego to zdecydowanie najtańsza opcja dojazdu z Katowic do oraz z Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Jednak najtańsza nie zawsze równa się najszybsza ponieważ podróż odbywamy z przesiadkami. Na przejazd trzeba poświęcić nawet dwie godziny. Dodatkowo połączenia nie zawsze są ze sobą skomunikowane co dobrze widać po porannych połączeniach. Pierwsze kursy autobusów linii 85 rozpoczynają trasę nie z Bytomia, a od przystanku Dobieszowice Skrzyżowanie! Ponadto autobusy nie są pierwszej nowości i pozostawiają wiele do życzenia. Warto więc dobrze zaplanować swoją podróż i sprawdzić godziny odjazdów oraz przyjazdów autobusów!

• KZK GOP >>
• Planowanie podróży autobusami KZK GOP >>

Podróż należy rozpocząć na przystanku przy ulicy Stawowej w Katowicach. Trzeba wsiąść do autobusu linii 820 jadącego w kierunku Tarnowskich Gór. Następnie w Bytomiu, na przystanku przy dworcu PKP przesiąść się do autobusu linii 85 jadącego do Portu Lotniczego. Można też w Katowicach wsiąść do autobusu linii 830, który swoją trasę kończy w Bytomiu przy dworcu PKP.

Przystanek przy ulicy Stawowej w Katowicach:
Stawowa

Trasa linii 820 i 830:
Mapa-820

Przystanek w Bytomiu przy dworcu PKP:
Bytom-dowrzec-PKP

 

Trasa linii 85:
Mapa-85

 

• Rozkład jazdy linii 85 >>
• Rozkład jazdy linii 820 >>
• Rozkład jazdy linii 830 >>
• Szczegółowy przebieg wszystkich linii KZK GOP >>
• Wyszukiwarka połączeń >>
• Rozkład jazdy KZK GOP >>
• Rozkład jazdy wszystkich linii z przystanku Pyrzowice Lotnisko >>

Koszt przejazdu zarówno linią 820, 830 jak i 85 kosztuje 4 zł 40 gr (ważny jest godzinę od skasowania). Obowiązują bilety na trzecią strefę (przejazd przez teren trzech lub więcej miast/gmin). Kupujemy je m.in. w autobusie. Koszt przejazdu z Katowic do Lotniska w Pyrzowicach wyniesie łącznie 8 zł 80 gr. Jeżeli posiadacie uprawnienia do zniżek zapłacicie połowę tej ceny. Bilety ulgowe kosztują 2 zł 20 gr.

• Cennik biletów >>
• Lokalizacja automatów z biletami >>

Podróż przez Kamień (z przesiadką) od 4 zł 40 gr

Do Katowice Airport można również dojechać z przesiadką w Kamieniu. Na naszym forum internauci informują, że podróż trwa krócej niż z przesiadką w Bytomiu, a poza szczytem komunikacyjnym może być też tańsza gdyż wystarczy zakupić jeden bilet godzinny za 4 zł 40 gr (ulgowy 2 zł 20 gr).

Mickiewicza

 

Do Kamienia dojeżdżają z Katowic autobusy linii: 5, 168, 860. Wszystkie odjeżdżają z przystanku przy ulicy Mickiewicza w Katowicach. W przypadku linii 5 czas przejazdu wynosi ok. 45 minut, linii 168 ok. 40 minut, a linii 860 ok. 30 minut. W Kamieniu należy przesiąść się na opisywany powyżej autobus linii 85 jadący z Bytomia do Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

kamien

 

• Rozkład jazdy linii 5 >>
• Rozkład jazdy linii 168 >>
• Rozkład jazdy linii 860 >>

Do Katowice Airport można również próbować dojechać autobusami linii: 17 (z Bytomia) oraz 53 (z Piekar Śląskich). Dostępne są jednak tylko nieliczne połączenia odbywające, które realizowane są do przystanku Pyrzowice Lotnisko!

• Rozkład jazdy linii 17 >>
• Rozkład jazdy linii 53 >>

Podróż przez miejscowość Dobieszowice (z przesiadką) od 4 zł 40 gr

Kolejna możliwość dojazdy z Katowic do Portu Lotniczego w Pyrzowicach to podróż z przesiadką w miejscowości Dobieszowice. Podróż zaczynamy w Katowicach z przystanku Plac Wolności lub Sokolska. Korzystamy z autobusów linii 119 lub 170 (obie kursują bardzo rzadko i tylko w dni robocze). W Dobieszowicach np. na przystanku Dobieszowice Skrzyżowanie przesiadamy się do autobusu linii 85.

Dobieszowice

 

Matuszek bus od 22 zł 50 gr

Busy tego przewoźnika odjeżdżają z Placu Młodzieży Powstańczej w Katowicach tuż przy ulicy Andrzeja oraz w pobliżu dworca PKP. Koszt przejazdu przy zakupie biletu przez internet to 20 zł + 2 zł 50 gr jednorazowej opłaty manipulacyjnej niezależnie od ilości kupowanych biletów. W przypadku zakupu biletu bezpośrednio u kierowcy cena za przejazd wraz z dodatkową opłatą wynosi 25 zł.

Matuszek-Katowice

 

• Kup bilet: Matuszek >>

Autobus „Linia Lotnisko” od 23 zł

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej nie należy do najtańszych przewoźników na linii z Katowic do Katowice Airport. Jest jednak linią bezpośrednią. Bilet jednorazowy kosztuje 26 zł (13 zł bilet dla dziecka 4-10 lat). Jest możliwość zakupu biletów dwukrotnego przejazdu na podróż tam oraz z powrotem. Bilet ważny 24 godziny kosztuje 32 zł, a 30 dni – 46 zł.

Jest też sposób aby obniżyć o kilka zł cenę biletu jednorazowego. Aby ta była niższa o 3 zł i wyniosła 23 zł należy zaopatrzyć się w kartę rabatową „FLY SILESIA” *. Bilety można zakupić u kierowcy, przez internet (płatność kartą lub przelewem) lub w punktach sprzedaży biur podroży: Podróżnik w Jastrzębiu Zdroju przy ulicy Warmińskiej 2B, Astratour w Katowicach przy ulicy Dyrekcyjnej 9 oraz Agencji Turystycznej BP w Katowicach przy ulicy Mielęckiego 7.

PKM-cennik-biletów

 

Czas przejazdu z centrum Katowic P1 (sprzed dworca kolejowego PKP, przy Placu Oddziale Młodzieży Powstańczej, od ulicy Andrzeja) wynosi 50 minut. Po drodze autobus zatrzymuje się na trzech przystankach: w Katowicach przy ulicy Sokolskiej P2 (200 metrów od dworca autobusowego) oraz hotelu NOVOTEL P3, a także w Sosnowcu przy skrzyżowaniu dróg w Milowicach P4. Połączenia realizowane są codziennie (11 połączeń do oraz z lotniska w dni robocze, kursy przez całą dobę). Przystanek przy terminalu znajduje się na parkingu, prawie naprzeciwko wejścia do hali odlotów.

PKM-Przystanki-Katowice

 

PKM-Przystanki-Sosnowiec

 

PKM uruchomiło całodobową infolinię. Wybierając numer  600 989 700 w Biurze Obsługi Klienta można uzyskać informacje dotyczące „Linii Lotnisko”.

*FLY SILESIA – to program rabatowy dla pasażerów Katowice Airport. Można z nich korzystać w punktach handlowo-usługowych na terenie terminali oraz województwa śląskiego. Plastikowe karty (wielkość tradycyjnej karty płatniczej) są BEZPŁATNE. Można je otrzymać w punkcie informacji pasażerskiej katowickiego lotniska. Znajdują się w papierowych informatorach, które wyłożone są na stojakach. Wystarczy podejść i zabrać dla siebie lub znajomych.

• Rozkład jazdy Linia Lotnisko >>
• Mapa przystanków Linia Lotnisko >>
• PKM Katowice >>

DOJAZD Z CZĘSTOCHOWY

Opcja 1 z przesiadką w Katowicach:
Z Częstochowy do Katowice Airport najtaniej dojedziemy z przesiadką w Katowicach. Pierwszy odcinek pokonujemy np. polskibus.com (od 1 zł) lub busem prywatnego przewoźnika (od 17 zł). Następnie w Katowicach trzeba się przesiąść. Można zrobić to do autobusu „Linia Lotnisko”, busa firmy Matuszek lub próbować złożyć połączenia komunikacją publiczną (przez Bytom) opisaną wyżej.

Sprawdź połączenia PolskiBus.com >>
Sprawdź połączenia z Częstochowy do Katowic >>

Opcja 2 z przesiadką w Siewierzu:
Innym alternatywnym sposobem dojazdu z Częstochowy do Katowice Airport jest podróż z przesiadką w Siewierzu. Pierwszy odcinek Częstochowa – Siewierz należy pokonać autobusem PKS lub busem prywatnej firmy. Wysiadamy na przystanku Siewierz Skrzyżowanie. Następnie na tym samym przystanku przesiadamy się do autobusu linii 738 jadącego w kierunku Świerklaniec Park/Tarnowskie Góry Dworzec, a obsługiwanego przez Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Autobusem tym jedziemy 15 przystanków i wysiadamy przy lotniskowym terminalu.

Linia-738

 

Uwaga! Autobus kursuje tylko od poniedziałku do piątku i wykonuje zaledwie 11 kursów dziennie! Czas przejazdu to ok. 30 minut. Koszt biletu 30 minutowego to 3 zł 60 gr (ulgowy 1 zł 80 gr), kupiony u kierowcy jest droższy (4 zł 40 gr).

• Rozkład jazdy linii 738 >>

Zdecydowanie odradzamy korzystanie z taksówek w Siewierzu. Ceny potrafią przyprawić w osłupienie. Za przejazd tego niespełna 15 kilometrowego odcinka można zapłacić nawet 200 zł !!!

Opcja 3 połączenie bezpośrednie:
Z Częstochowy można dojechać również linią Pyrzowice Ekspres (oficjalny przewoźnik Wizz Air). Jedna nie należy ona najtańszych. Koszt przejazdu to 60 zł jeżeli bilet kupimy przez internet, a 70 zł jeżeli kupujemy go u kierowcy.

Pyrzowice-Ekspress

 

Kup bilet: Pyrzowice Ekspres >>

DOJAZD Z KRAKOWA

Opcja 1 z przesiadką:
Zdecydowanie najtańszym sposobem dojazdy z Krakowa jest podróż z przesiadką! Pierwszy odcinek z Krakowa do Katowic pokonujemy zwykłym busem lub autobusem. Połączeń jest dużo, a ceny najtańszych biletów kształtują się od 13 do 16 zł. Z kolei w Katowicach przesiadamy się do busa firmy Matuszek i za 20 zł (plus 2 zł 50 gr opłaty za rezerwację) jedziemy do Katowice Airport! Tym sposobem (w porównaniu do opisanego poniżej bezpośredniego połączenia) w kieszeni zostaje nam co najmniej 10 zł! Może nie jest to dużo, ale na dwie butelki wody mineralnej w hali odlotów wystarczy.

• Sprawdź połączenia z Krakowa do Katowic >>

Opcja 2 połączenia bezpośrednie:
Jeżeli ktoś nie lubi podróżować z przesiadką może wybrać bezpośrednie połączenie. Obsługuje je wspomniana już firma Matuszek. Koszt przejazdu przy zakupie biletu przez internet wynosi 44 zł + jednorazowa opłata manipulacyjna w wysokości 2 zł 50 gr (przy zakupie biletu u kierowcy dodatkowa opłata wynosi 6 zł). Odjazdy odbywają się z Regionalnego Dworca Autobusowego. Stanowiska znajdują się na górnej płycie i oznaczone są symbolami G8 i G9. Zakup biletów odbywa się tak jak opisałem to wyżej w przypadku połączenia tego samego przewoźnika z Katowic.

• Matuszek >>

Matuszek-Kraków

 

Innym bezpośrednim połączeniem z Krakowa do Katowice Airport jest linia Pyrzowice Ekspres. Jest to oficjalny przewoźnik Wizz Air. Koszt przejazdu z Krakowa to 44 zł. Bilet kupujemy przez internet. Odjazdy odbywają się z Regionalnego Dworca Autobusowego. Stanowisko znajduje się na górnej płycie i oznaczone jest symbolem G11.
Foto: Pyrzowice Ekspres z Krakowa

• Pyrzowice Ekspres >>

Pyrzowice-Ekspres-z-Krakowa

 

Własny samochód

Zdecydowanie najwygodniejszą formą dojazdu do Katowice Airport, aczkolwiek nie najtańszą jest własny samochód. Wjazd na parking przed terminalem jest płatny. Ale jeżeli tylko podwozimy pasażerów pamiętajmy, że jeżeli zajmie nam to, mniej niż 5 minut opłata nie zostanie naliczona! Postój do jednej godziny kosztuje 7 zł, dwóch 14 zł, trzech 20 zł, a za dobę 50 zł. Dla posiadaczy karty Fly Silesia przewidziano rabaty: 7% na postój od 2 do 7 dni oraz 50% na postój powyżej 7 dni.

Parking-Terminal

 

Parking-Lotnisko

 

Wartą uwagi jest promocja pozostawienia samochodu na parkingu P2 (niestrzeżonym). Za dwa tygodnie zapłacicie tylko 69 zł (cena promocyjna, może ulec zmianie). Minimalny czas parkowania to 7 dni! Dostępne są również inne promocje (sprawdź klikając w link poniżej).

• Promocje parkingowe >>
• Oblicz koszt parkowania >>
• Parkingi Katowice Airport >>

Parkingi znajdziecie również wokół lotniska u prywatnych osób. Oferują oni m.in. parkingi strzeżone, a w cenę postoju wliczony jest transfer do lotniska oraz z lotniska. Adresy najdziecie w internecie.

Jeżeli korzystaliście lub znacie inne sposoby transportu do lub z Katowice Airport podzielcie się z innymi i wpiszcie je w komentarzach.

Poradnik opracowany i udostępniony dzięki uprzejmości portalu fly4free.pl


Like it? Share with your friends!

2 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Propozycja dojazdu z Częstochowy do Katowic jest absurdalna. Dlaczego polskibus albo jakiś prywatny dostawczak, który odjeżdża jak się zapełni, skoro na tej trasie mamy całkiem normalną, jak na polskie warunki, kolej?